Ručná masáž
- Použitie dotyku rúk na vyvolanie fyzickej a duševnej pohody je jednou z najstarších foriem prírodnej liečby. Pri masáži sa používajú najrôznejšie dotyky, tlaky, trenie a hladkanie, ktoré dokážu stimulovať či uvoľňovať svaly, zlepšovať krvný a lymfatický obeh.
- Klasická ručná masáž je druh masáže, ktorú opísal okolo roku 1830 Per Henrik Ling. V západných kultúrach sa považuje za základnú formu masáže. Využíva rôzne typy trenia a hnietenia. Používa sa najmä na ošetrenie bolestí chrbta, presilených svalov, nespavosti a problémov spojených so stresom.
- Masáž môže byť zameraná buď na konkrétnu časť tela alebo na telo ako celok.
-
Aromatická masáž
- Masáž je primárnou metódou v aromaterapii. Silice sú pred masážou zmiešané s olejom, ktorý je ich nosičom.
- Pri masáži vás najprv upúta vôňa, čoskoro však budete pociťovať i mnoho ďalších účinkov. Silice prenikajú pokožkou lepšie ako rastlinné oleje a za 20 - 30 min. sa dostanú do krvného obehu. Ich účinok na telo trvá omnoho dlhšie.
- V závislosti na vybraných siliciach a jednotlivcovi môže mať vôňa uvoľňujúci, alebo stimulačný účinok na zmysly a duševný stav. Už iba kvôli samotnej vôni môže mať masáž pozoruhodný účinok. Silice kombinované s masážou pomáhajú uvolniť stres a napätie, viaceré z nich pôsobia antibakteriálne a prinášajú úľavu niektorým vnútorným stavom rovnako ako kožným problémom, alebo napomáhajú ich zhojeniu. Masáž celkovo zlepšuje krvný obeh, kombinácia silíc a masáže je považovaná za stimulátor rastu kožných buniek a dodáva povrchu kože hladký vzhľad tým, že urýchľuje odstraňovanie starých buniek. Napomáha urýchliť elimináciu odpadových látok v lymfatickom systéme, ktorý čistí a vyživuje telo.
-
Reflexná masáž
- Pri tejto masáži nejde o klasické masírovanie ale o zatláčanie špecifických oblastí na chodidlách, prípadne rukách alebo ušiach. Pri reflexnej masáži sa nemusíte ani vyzliekať. Je to vlastne stimulovanie reflexných zón, v ktorých sa odráža zdravotný stav organizmu.
- Stláčanie jednotlivých reflexných zón býva niekedy bolestivé. Táto bolestivosť určuje, že príslušný orgán k reflexnej oblasti nie je úplne v poriadku a treba ho masážou „povzbudiť“. Reflexná masáž je zistenie narušenej zóny a uvedenie tela do rovnováhy.
- Reflexná masáž chodidiel je vhodná pre každého. Dokonca si ju môžete robiť aj sami, ale určite nedosiahnete také výsledky ako skúsený masér.
-
Klasická masáž
- Ručná aplikácia cielených mechanických podnetov, tzv. hmatov.
- Masáž podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly (podľa zamerania hmatov), zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť. Zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok, urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb. Podľa výskumov masáž tiež upravuje biochemickú hladinu organizmu v prospech zrýchlenia liečby ochorení a zranení.
- Reflexne a zmenou prekrvenia masáž ovplyvňuje aj ďalšie vzdialené orgány a má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce (ak masáž postupuje od srdca ku končatinám) alebo povzbudzujúce (ak masér začína končatinami a postupuje smerom k srdcu).
- Pri masáži sa používajú lokálne masážne prostriedky, najčastejšie voda a nedráždivé mydlo, eventuálne masážna emulzia, oleje alebo vhodné krémy.
- Klasická masáž môže byť čiastočná (chrbát, kríže,šija, ramená, trvá cca 25 - 30 minút) alebo celková (celé telo, trvá cca 50 - 60 minút), alebo masáž celková komfort, pri ktroej sa masírujem komplet celé telo aj tvár a hlava, trvá 90minút.
- Indikácie: potreba uvoľniť stuhnuté svalstvo, bolestivé kontraktúry (skrátenie svalu a väzív), masáž je vhodná ako príprava na liečebný telocvik, atď.
- Kontraindikácie: pooperačné stavy v dutine brušnej a hrudníku, varixy dolných končatín, ťažké poruchy prekrvenia a krvácavé stavy. Taktiež pacienti s ochoreniami chrbtice, predovšetkým krčného alebo bedrového úseku by mali vhodnosť klasickej masáže konzultovať so svojím lekárom. Masáž môže byť predpísaná lekárom (ktorý presne určí miesto aplikácie masáže), ale je možné si ju aj voľne zakúpiť.
-
Anticelulitídna masáž
- Celulitída vzniká nedostatočnou činnosťou lymfatického a krvného obehu a narušeným metabolizmom tukov. Povrchové tkanivo potom nie je dostatočne prekrvené a vyživované a ľahšie sa v ňom ukladajú toxíny.
- Vznik celulitídy podporuje nesprávna životospráva, nedostatok tekutín (v podobe čistej vody), pitie kávy a alkoholu, fajčenie, nosenie tesného oblečenia a nedostatok pohybu.
- Tento problém sa týka predovšetkým žien a to až 90 % z nich, a vôbec nie iba tých plnoštíhlych!
- Anticelulitídová masáž sa poskytuje buď ako lymfatická masáž, alebo dokonalým hĺbkovým premasírovaním problémových partií (stehna, boky) a vmasírovaním krému s anticelulitídnym účinkom.